Facebook Whatsapp

לקבלת ייעוץ משפטי פרטני

השאר פרטים ונחזור בהקדם

  עריכת צוואה – חשיבותה של לפני גירושין

  חושבים להיפרד? הגעתם לסוף המסלול המשותף? צוואה ערכתם?

  כשהריחוק והבדידות במערכת הזוגית הם אורחים קבועים, מן הסתם, עולות בכם המחשבות להיפרד, להתגרש או "לפרק את החבילה". ובכן, מי לא מכיר את הבטן שמתכווצת למשמע המילים הללו שנזרקות לחלל, ומתרווחות בנוחות על הספה שהייתה משותפת לכם עד לא מזמן.

  אם אתם כבר בשלב בו אתם טרודים כיצד לספר לילדים, מידע זה מיועד לכם בדיוק. לא מעט מהזוגות כלל לא נותנים את הדעת לנושא מאוד מאוד חשוב בהליך הגירושין שלהם או ביישוב הסכסוך בו הם נמצאים, והוא עריכת צוואה.

  כן בדיוק עכשיו! לא בגלל שבן הזוג מעוניין להיפטר מכם סופית חלילה, אלא להימנע ממצב בו הפרוד או הפרודה שלכם יירש אתכם על פי דין, מאחר וטרם התגרשתם רשמית. מצב זה יכול להימנע אך ורק עם עריכת צוואה, וזאת על מנת להתגבר על חוק הירושה.

  לפי חוק הירושה, עם פטירתכם, הרכוש שלכם עובר ליורשים על פי דין, קרי לבן זוגכם הרשמי באותה עת, והוא/היא יירש אתכם בהתאם לדין, לפני ילדיכם או לפני כל יורש אחר. לא מדובר רק בבני זוג נשואים, אלה גם ידוע/ה בציבור שניהל עמכם משק בית משותף יהיו זכאים למחצית מרכושכם.

  הדרך הבטוחה להימנע מכך, היא לערוך צוואה כבר בשלב שבו בני הזוג נמצאים במשא ומתן לחתימה על הסכם הגירושין, או אחרי שהם מגישים תביעת גירושין. זוהי הדרך היחידה להסדיר את חלוקת הירושה כפי שאתם מעוניינים, תוך נישול בן הזוג לשעבר מהעיזבון, גם אם, חלילה, לפני שהליכי הגירושין יסתיימו תלכו לעולמכם.

  לדוגמה, אם האישה לא עבדה ואין לה פנסיה, ולגבר יש פנסיה לאחר שנות עבודה רבות, ובמהלך הליך הגירושין הוא הולך לעולמו, האישה בכל מקרה זכאית לקבל חצי מכספי הפנסיה. אם הגבר ערך צוואה, הוא יוכל לדאוג שאת החצי השני יקבלו רק היורשים שאותם מנה בצוואתו, ואם לא ערך צוואה אזי האישה תקבל עוד מחצית גם מחלק זה.

  עריכת צוואה – מה תוקפה של צוואה שנכתבת בזמן הגירושין?

  כל עוד לא כתבתם צוואה חדשה שמבטלת את הקודמת, לצוואה שכתבתם יש תוקף משפטי ללא התיישנות. צוואה עדכנית יותר תבטל את תוקפה של הצוואה הישנה, אלא אם תציינו בה כי היא נכתבה כתוספת לצוואה האחרונה.

  אין הכוונה כי צוואה תנשל את בן זוגכם כליל מהירושה, ואין הדבר יכול לפגוע בזכויותיו בכל הקשור לרכוש המשותף שצברתם במהלך הנישואין. מאחר וחלוקת הרכוש המשותף נקבעת לפי חוק יחסי ממון, בדרך של איזון משאבים (חלוקה שווה של מסת הנכסים), אלא אם כן בני הזוג התחתנו לפני 1974 ואז חלוקת הרכוש תיקבע לפי הלכת השיתוף שהייתה נהוגה בארץ עד חקיקת חוק יחסי ממון.

  פנו עוד היום, לעו"ד מנוסה ומיומן לעריכת צוואות, והסדירו את חלוקת העיזבון ליורשים כפי שבאמת הייתם רוצים, בצורה מפורשת, וזאת למקרה בו חס וחלילה, תלכו לבית עולמכם, טרם סיום הליך הגירושין.

  לקבלת ייעוץ משפטי פרטני

  השאר פרטים ונחזור בהקדם   מאמרים נוספים

   התנגדות לצוואה

   במקרה המצער בו קרובי משפחה נאלצים להגיש בקשה לקיום צוואה, ויש אי הסכמה בכל הנוגע לתוכן הכתוב בה, ניתן להגיש התנגדות לצוואה. ההתנגדות יכולה להגיע...

   המשיכו לקרוא >

   נאמנויות

   על הקשר שבין חוק הנאמנות לחוק הירושה בעידן שבו תחום המשפחה והירושה מצוי באי ודאות רבה, בין היתר בשל היעדר חקיקה אחידה ופסיקה בלתי אחידה, עולות...

   המשיכו לקרוא >

   מוזמנים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

   בואו נהיה בקשר

    קידום אתרים לעורכי דין