לתיאום פגישה
ּ

עיכוב יציאה מהארץ

כל חופש גדול אותן מראות וסיפור שחוזר על עצמו…

חופשות רבות מסתיימות כבר בדלפק משטרת הגבולות בעקבות רישום עיכוב יציאה מן הארץ של קטין שניתן לבקשת אחד מההורים בהליך משפטי שהתנהל בעבר. עוד לפני שפסענו לעבר הדיוטי פרי מצויידים ברשימת הקניות, מודיעים לנו במשטרת הגבולות, כי עלינו לעשות סיבוב פרסה אלגנטי, ולחזור לביתנו כלעומת שבאנו.

מוכים בתדהמה, הורים גרושים רבים שוכחים כי בעת תחילת הליך הגירושין שלהם ביקשו להוציא צו עיכוב יציאה מן הארץ לקטינים. השכחה באי ביטולו, או המחשבה כי יתבטל לבד אינם אחראיים. גם אם הצו ניתן לפני שנים רבות, אי ביטולו יאלץ את המשפחה כולה לבטל את חופשתה ולחזור על עקבותיה.

כמובן שמעבר לעלויות ביטול החופשה, מדובר בסיטואציה לא נעימה, משרה חוסר אונים על המשפחה כולה שבסך הכל רצתה לנפוש ביחד, וגורמת להפסדים כלכליים רבים.

עו"ד לזר הראל מציעה לכל הורה גרוש עם קטין משותף לבדוק בטרם תכנון החופשה כי אין עיכוב כלשהו המונע את יציאתו מן הארץ של הקטין. ניתן לברר זאת במשטרת הגבולות, עם עורך הדין שייצג בהליך או בבית המשפט בו התנהל ההליך.

עו"ד לזר הראל מבהירה, מרבית הליכי יישוב הסכסוך ביחידת הסיוע או בהליך גירושין נפתחים בבקשה לסעדים זמניים שמן המפורסמות שבהן: בקשה למזונות זמניים ועיכוב יציאה מן הארץ. מיותר לציין כי צו עיכוב יציאה מן הארץ של קטין, ניתן די בנקל, ומספיק שיהיה חשש ולו קטן ביותר של אחד ההורים מחטיפת הקטין או ממחלוקת בין ההורים באשר ליציאת הקטין את גבולות הארץ, הרי שבית המשפט יעכב את יציאתו של הקטין מן הארץ וזאת עד הגיעו לג יל 18 שנים.

עיכוב זה של הקטין מן הארץ הוא הדדי, חל על הצד המבקש להוציא את הקטין מן הארץ וכובל גם את ההורה השני מלצאת עימו.

עיכוב קטין מלצאת את הארץ אינו גזירת שמיים. ניתן לבקש לבטלו בבית המשפט בכפוף להעמדת ערבויות מתאימות או בהסכמה מפורשת מההורה השני. משכך, יש לפנות להורה השני מוקדם ככל האפשר, מיד עם רצונכם לצאת את הארץ עם הקטין ולבקש את הסכמתו. כמו כן, יש לוודא כי דרכונו של הקטין בתוקף, שכן לאחר גירושין לא יונפק לקטין דרכון, אלא בהתייצבות שני הוריו במשרד הפנים.

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ