Facebook Whatsapp

לקבלת ייעוץ משפטי פרטני

השאר פרטים ונחזור בהקדם

  עורך דין הסכם ממון

  ועכשיו אחרי שנעלבת הרשו לי להציג בפניכם מספר תובנות מעניינות על המושג הסכם ממון. לעיתים, כשזוג חי יחדיו (בין אם מדובר בסטרייטים או בחד מיניים) אחד מבני הזוג מעוניין בהסכם ממון ובן הזוג שפחות מעוניין, נעלב.

  אז רגע שנייה, לפני שלוקחים את זה למקום של עלבון, שימו עצמכם במקום בן/ת הזוג שהציע, גם אם כל רכושו מסתכם בספת איקאה שקיבל מסבתו, תשאלו את עצמכם, האם הייתם מעיזים לנהוג ברכב ללא ביטוח? או לגור בדירתכם ללא ביטוח? בדיוק באותו האופן צריך להתייחס להסכם ממון בין בני זוג. יש לראות בהסכם הממון מסמך מניעתי ביטוחי שימנע מלחמות בעתיד ויבטיח פרידה או גירושין ללא תסבוכות משפטיות.

  ובכן, ממה יש להיעלב? בעיקר מכלום. כשבני זוג חיים יחדיו, לרוב הם מגיעים מנקודות פתיחה שונות, ואף אם הן זהות, הרי שהסכם ממון ביניהם יצפה פני עתיד ברכוש שייצבר להם ויבטיח את אופן היפרדותם של הצדדים.

  הזמן הטוב ביותר לערוך הסכם ממון, לטעמי, הוא כבר בטרם הנישואין (לא יומיים לפני מסיבת הנישואין!) או לאחר 3 חודשי זוגיות.

  את הסכם הממון יש לבנות במשותף, בעזרת עו"ד מיומן שמנסח את הסכמותיכם בשפה משפטית ויעלה אותן על הכתב. כך שלמעשה, אתם, בני הזוג, יוצקים את רצונכם לתוך ההסכם ותופרים במו ידיכם את החליפה המתאימה ביותר עבור עצמכם.

  עורך דין הסכם ממון – לדאוג לעתיד הכלכלי שלכם

  אתם מחליטים מהם הנושאים המוסכמים עליכם ואיזה משטר רכושי הנכם מעוניינים להחיל על הקשר הזוגי שלכם. הא ותו לא. אם אינכם יודעים זאת, זה המקום לשאול ולבדוק מהו הדבר הנכון עבור כל אחד מכם. לא מדובר במצב שבו הצד ה"עשיר" מחתים באופן פאסיבי, את הצד ה"עני" יותר. אלא מדובר במצב של win – win situation שבו בני הזוג עצמם יושבים ומחליטים מה מבין ההסדרים הקבועים בחוק הם מעוניינים להחיל על המערכת הזוגית שלהם, ומהם הנושאים אותם הם מעוניינים להחריג, להוסיף, לבחון בשלב יותר מאוחר או לוותר, במהלך חייהם המשותפים.

  חשוב לי להבהיר, כשבני זוג חיים ביחד מחליטים להיפרד, סוגיית חלוקת הרכוש בין בני זוג היא הבעייתית ביותר. גם זוג שמתחיל את דרכו עם שני שקלים בכיסו, מומלץ לו להכין הסכם ממון כעת שיצפה פני עתיד ויעגן את צבירת הרכוש שתתרחש במהלך החיים המשותפים.

  הסכמי טרם נישואין אלו, הנקראים גם הסכמים לחיים משותפים, למעשה צופים את פני העתיד ויסדירו מחלוקות עתידיות ככל שיצוצו בשעת פרידה, גירושין או פטירה, לא עלינו. הצדדים הם אלה שקובעים בהסכם זה את המשטר השיתופי שיחול עליהם, ומניסיוני, אף מדובר בשיתוף שיכול לעלות על פני מה שהחוק מציע. ממש חליפה שתפורה בהתאם לרצונותיכם.

  להלן מספר דוגמאות, הממחישות סיטואציות בהן בני זוג העדיפו להחיל על מערכת היחסים שלהם משטר שיתופי שונה מזה של חוק יחסי ממון בין בני זוג.

  • בני זוג שעומדים להינשא חותמים על הסכם טרום נישואין, לפיו רק לאחר 20 שנות חיים משותפים ושלושה ילדים, תועבר מחצית הדירה שקיבלה האישה מסבתה טרום נישואיה לבעל, רגע אחד לא לפני. זוהי דוגמא למצב בו רכוש שמוחרג על פי חוק ואינו נכנס לרכוש המשותף של בני הזוג, ניתן לבן הזוג, שלא אמור לקבל מחצית ממנו לאחר מספר שנות נישואין. כלומר ניתן להסכים על שיתוף והכל על פי רצונות בני הזוג שחותמים על הסכם זה.
  • בני זוג עומדים להינשא ומעוניינים ליצוק התניות לתוך הסכם החיים המשותפים שלהם, המנוגדות לחוק יחסי ממון. הם מעוניינים לקבוע בהסכם שמועד הקרע לצורך איזון זכויותיהם יהיה מועד עזיבת הצדדים את הבית, או מועד חשיפת בגידה למשל, ולא מועד מתן הגט (מרוחק יותר כי כרוך בהליך של תביעת גירושין, המתארך יותר אם צד אחד מתנגד).
  • בני הזוג יכולים לקבוע זהות בורר מוסכם במצב בו יתגלעו משברים ביניהם שיסדיר את המחלוקות, וימנע מהם את מרוץ הסמכויות הכרוך בהגשת תביעות.

  חשוב להדגיש לאותם בני זוג בתחילת דרכם שאמנם כעת אינם בעלי ממון כלל אולם המצב הכלכלי כרגע אינו משנה כלל, מאחר והסכם הממון צופה פני עתיד וממילא מעניק לבן הזוג רק זכויות שנצברו במהלך החיים המשותפים (או הנישואין). ברור כי חוק יחסי ממון בין בני זוג אינו מאזן רכוש שנצבר לפני הנישואין על ידי אחד מבני הזוג, ורכוש זה שייך לכל אחד מן הצדדים, אך חשוב לציין בהסכם הממון כי גם חובות, אותם צבר כל צד, טרם כניסתו למערכת הזוגית יהיו מיוחסים אך ורק לו.

  הסכם ממון אינו חייב להיות הסכם של הפרדה רכושית מוחלטת (מה ששלי-שלי ומה ששלך-שלך) אלא אף יכול להיות הסכם של שיתוף רכושי, שיסדיר את דרך החלוקה במקרה של פרידה. נקודה זו חשובה מאחר וישנם היום לא מעט פסקי דין שניתנו בבתי המשפט לענייני משפחה ובערכאות הערעור, בהם הוענקו לבן הזוג זכויות בנכסים ובכספים שהיו לבן הזוג לפני הנישואין או שנתקבלו בירושה.

  עורך דין הסכם ממון – מהי אותה כוונת שיתוף מדוברת?

  מדובר בהלכה שהיא יציר פסיקה לפיה, בהתנהגות הצדדים ניתן היה להסיק כי הם מעוניינים לחלוק נכס אשר היה שייך רק לאחד מהם, ועל כן יש מקום לאבחן כל מקרה ונסיבותיו הספציפיות. כוונת שיתוף זו יכולה להתבטא במגורים בנכס השייך רק לאחד מהם ושהסכם הממון אינו מחריג אותו, תשלום משכנתא במשותף עבור נכס, שיפוץ מכספים משותפים ועוד.

  את הסכם החיים המשותפים או הסכם ממון לידועים בציבור אמנם אין צורך לאשר בבית משפט אך אם בני הזוג מעוניינים להינשא כדת משה וישראל, הרי חובה עליהם בבית המשפט לענייני משפחה. מומלץ כי שני הצדדים ייוועצו בעורכי דין טרם חתימתם על ההסכם. שופטי בית המשפט לענייני משפחה לעיתים מוסיפים אף בפרוטוקול אישור ההסכם את שמות עורכי הדין עימם נועצו הצדדים, במידה ואין הם נוכחים והצדדים מגיעים לבדם.

  על כן, אני ממליצה בחום לכל זוג לערוך הסכם ממון ראוי והוגן לשני הצדדים המכבד את כוונותיהם ורצונותיהם המשותפים. פתרון זה אמנם יצריך מכם להוציא כעת סכום כסף שייתכן ולא תכננתם להוציא, אך ללא ספק יחסוך לכם הרבה הוצאות בעתיד, שלווה וביטחון. הפתעות צפויות בחיים, וטוב שכך, אך עדיף כי בנושא זה, העתיד הכלכלי יהיה הרמטי עד כמה שאפשר.

  על אף הרגשות הקשים שעולים בין זוגות רבים כאשר הרעיון של הסכם ממון עולה על הפרק, מדובר בהחלטה חשובה שעורך דין הסכם ממון יכול להוציא לפעול תוך התחשבות מלאה בצדדים המעורבים. בעשורים האחרונים זוגות רבים יותר רוצים לעגן את נכסיהם שצברו עוד פני החתונה במסמך המבטח אותם במקרה שבו היחסים יעלו על שרטון. המדובר ב"רכישת פוליסת ביטוח" למקרה בו יחסי הצדדים יעלו על שרטון חלילה או בפטירתצ מי מהצדדים. על פי רוב, כשבני זוג נפגשים הם מגיעים מנקודות פתיחה שונות: לאחד יש ירושה מהמשפחה, והשני הוא בעל עסק קטן. הסכם ממון יצפה כל בעיה שעלולה להתרחש במהלך הנישואין ויבטיח את חלוקת הנכסים הקיימים ואלו שנצברו לאורך השנים באופן המיטבי. משרד עו"ד נטלי לזר מעמיד לרשותכם את שירותיו בעריכת הסכם ממון מפורט, "תפור לפי מידותיכם" ועונה על הצרכים הייחודיים של כל זוג.

  מה תהליך העבודה מול עורך דין הסכם ממון?

  בבואכם לייעוץ עם עורך דין על מנת לכתוב את הסכם הממון הזוגי, אתם תעברו כמה שלבים חיוניים על מנת להביא לידי מיצוי מקסימלי את ההסכם ולערוך אותו באופן המתאים ביותר לכם:

  1. היכרות עם כלל הנכסים שברשות כל אחד מכם כאדם פרטי – בין עם ירושות, נדל"ן, סכומי כסף או בעלות על חברות שונות.
  2. בירור רצונכם והמשטר השיתופי אותו אתם מעוניינים להחיל.
  3. יצירת ניסוח כללי של ההסכם, והבנה מלאה של כלל הסעיפים בהסכם.
  4. עריכה משפטית של ההסכם – כזו שתעמוד בכל הסטנדרטים הנדרשים בבית משפט לעת הצורך.
  5. חתימה על ההסכם ואישורו בבית משפט ו/או בבית דין רבני (במקרה של נישואין).

  על כל צרה שלא תבוא, חתימה על הסכם כזה עשויה לבטח את הנסכים שהגיע איתם הזוג למעמד החופה כמו גם את הנכסים שנצברו במשותף לאורח שנות חייהם כזוג.

  עורך דין הסכם ממון – עיגון משפטי לנכסים שלכם

  באופן כללי, חלוקות רכוש בעת גירושין הם נושא שמרבית הזוגות מוצאים כמאתגר וקשה מאוד בתהליך הפרידה. מניעת הסכסוכים הנוגעים לרכוש ונכסים, על ידי ניסוח הסכם ממון המכסה עד כמה שניתן את כל הנושאים המהותיים לזוג, טומנת יתרון גדול. משרד עורכי הדין נטלי לזר עוסק בעריכת הסכמי ממון לזוגות שטרם נישאו כמו גם לזוגות נשואים, ומספק שירות ייעוץ וליווי בהתאמה אישית לכל אדם.

  לקבלת ייעוץ משפטי פרטני

  השאר פרטים ונחזור בהקדם   מאמרים נוספים

   נאמנויות

   על הקשר שבין חוק הנאמנות לחוק הירושה בעידן שבו תחום המשפחה והירושה מצוי באי ודאות רבה, בין היתר בשל היעדר חקיקה אחידה ופסיקה בלתי אחידה, עולות...

   המשיכו לקרוא >

   מוזמנים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

   בואו נהיה בקשר

    קידום אתרים לעורכי דין