Facebook Whatsapp

לקבלת ייעוץ משפטי פרטני

השאר פרטים ונחזור בהקדם

  ניהול הון משפחתי

  עסק בירושה – איך מנהלים הון משפחתי?

  השילוב הייחודי של משפחה עם בית עסק או חברה יוצר מורכבות משפטית שחשוב להקדיש לה תשומת לב מיוחדת. זאת מורכבות שתשפיע על בני המשפחה, על העסק עצמו, ועל צדדים שלישיים שאינם בני משפחה או כאלה שהצטרפו למשפחה דרך נישואין או כידועים בציבור.

  הערבוב בין אהבה לכסף, קריירה וכוח, החלטות אישיות והחלטות עסקיות – מסתבך מאוד, לפעמים. כדי להימנע מסיבוכים משפטיים, סכסוכים ומחלוקות בתוך המשפחה שנובעים מהמורכבות הזאת, חשוב מאוד לתכנן נכון את המהלכים מהפן המשפטי, כדי להצליח למנוע כאוס עתידי ולהגן על בני המשפחה או על בני הזוג, על העסק והחיים, שימשיכו לאחר דור המייסדים, ויבטיחו את חוסנה המשפטי של המשפחה. עו"ד נטלי לזר מייצרת למענכם אסטרטגיית מניעה, בראייה כוללת של העסק והמשפחה, על ידי יצירת הסכם ממון בין האדם למשפחתו או עם בני הזוג שצורפו ויצטרפו לחייו, הסכמי שיתוף עם שותפים עסקיים, והסכמים עם יורשיו העתידיים על ידי הסכמי הלוואההסכמי ממוןהסכמים בין שותפיםהסכם בעלי מניותיצירת נאמנות, עריכת צוואה וכלים משפטיים זמינים אחרים.

  עו"ד נטלי לזר לשירותכם, לכל שאלה או התייעצות.

  ניהול הון משפחתי

  גם אם מדובר בעסק משפחתי קטנטן או באימפריה משפחתית הבעיות והדילמות הן די דומות רק הסכומים משתנים. מאבקי הירושה נהפכים למורכבים, אמוציונליים ושוכחים כי מעבר לאמוציות ושאלת הצדק האבסולוטי, מי צודק יותר, החברה נמצאת בסיכון ממשי מפני שיתוק פעילותה.

  דרך המלך אם כן, היא למנוע מראש היתכנות הגעה למצב כזה. ניתן לפתור ולנהל משברים כאלה בדרכים פשוטות ומגוונות, עוד בטרם פרוץ הסכסוך וזאת על ידי מערך הסכמים משפחתיים שיסדירו פתרון מחלוקות ומצבים בהם חל שינוי בהרכב המשפחתי, אגב נישואין, גירושין, פטירה וכיוב' ככל שיצוצו במהלך ניהול העסק המשפחתי.

  הכנה מדוקדקת בטרם עת, תחסוך הליכים משפטיים ממושכים וממון רב. ברוב המקרים, ניהולה השוטף של החברה יהיה קשה עד בלתי אפשרי, במצב בו מייסד החברה נפטר מבלי שתכנן מעבר ראוי של העסק המשפחתי. בהיעדר הסכמה בין היורשים או הליך משפטי מול מתנגדי הצוואה של המנוח, הרי לך גורמי סיכון ממשיים שיכלו להיפטר על ידי תכנון מוקדם.

  לעיתים, עלולה החברה המשפחתית להיכנס לשיתוק פעילות מיידי עקב הזמן הרב שיחלוף ממות המנוח ועד לקבלת צו ירושה או צו קיום צוואה, שיאפשר פעילות תקינה של החברה, וזאת מבלי שהיורשים כלל הסתכסכו או התנגדו לצוואה. על כן, תנאי בסיסי ומחייב הוא יצירת צוואה מסודרת, הסכמי ממון של בני המשפחה עם בני ובנות זוגם, והסדרת מגוון הסיטואציות העלולות להופיע בשלבים שונים של החיים כגון נישואין, גירושין ופטירה.

  לעיתים, ניתן לערוך הסכם בין יורשים שהיורש עוד בחיים בינו לבין יורשיו הפוטנציאליים. אפשרות זו מצויה בחוק הירושה ומתייחסת לאפשרות בנוגע לחלוקת העיזבון בין היורשים, וזאת מתוך הנחה כי זהותם לא תשתנה לאחר מות המוריש.

  לא הרבה יודעים כי ישנה אפשרות גם ליצור הסדר נאמנות מוסכם מראש עם בני המשפחה ולהגדיר בו את עתיד המניות, ניהול ושליטה בחברה, זהות נאמן ומנהל עזבון במידה ורוצים להפריד ביניהם, והכל על מנת לשמור ולהבטיח כי העיזבון ינוהל בצורה תקינה מבלי שהחברה תהיה בסכנת שיתוק כלשהי.

  כיצד מעבירים עסק בירושה?

  עלינו לערוך בירור קצר ולהבין מהם הרצונות של כל אחד מהיורשים. בירור ראשוני שכזה עד כמה שנשמע פשוט, אינו תמיד מתבצע. לעיתים, יגלה המוריש או המייסד כי אף אחד מילדיו אינו מעוניין לנהל את העסק או שיכולותיו הניהוליות של דור ההמשך מוגבלות, משכך יש לשקול מכירת העסק לצדדים שלישיים.

  ישנן דרכים רבות להעביר את העסק המשפחתי לדור הבא, הדבר תלוי ברצונם של המוריש ויורשיו הפוטנציאליים. לעיתים, רק יורש אחד מעוניין להמשיך ולנהל את העסק בעוד שאחיו ואחיותיו מעוניינים בכספים או נכסים אחרים. דרך המלך במקרה זה לשום את שווי החברה ומצבת הנכסים שלה ולחלק ביניהם את העיזבון.

  לעיתים, עסקיו של המוריש הם כה רבים ומגוונים, ועניינם של היורשים הפוטנציאליים הם בתחומים אחרים בעיזבון. אז קיימת אפשרות של פיצול עסקי המייסד, על ידי חלוקת נתחי העיזבון לפי מיקומם (ליורש שחי בטקסס יינתן העסק, ולזה שחי בארץ חשבונות הבנקים).

  במסגרת תהליך ההעברה הבין דורית, יש לקבע כללים ברורים באשר לאופן ניהול העסק המשפחתי והשליטה בו. כללים אלה נועדו למנוע העלאת דרישות על ידי המצטרפים החדשים למשפחה ולעסק אגב נישואין כדוגמת כלות, חתנים, ידועים בציבור וכיוצא בזה. על כן יש לדרוש מבני המשפחה המצטרפים לחתום על הסכם ממון שיגדיר בבירור את מנגנוני ההפרדה הרכושיים מהעסק.

  כמובן שיש לבצע הליכים אלו בליווי אנשי מקצוע: עורך דין הבקיא בתחומי הירושות והצוואות, רואה חשבון שילווה את העסק ומנהל השקעות בשלב מסוים. ללא ספק, עורך הדין יידרש מעבר לכישוריו בתחום הירושות ודיני משפחה, להיות בעל כישורים אישיים יוצאי דופן, מעין אוזן קשבת ופסיכולוג, על מנת לנסח הסכמים ואמנות משפחתיים בזהירות רבה, מבלי לפגוע במארג הרגיש של מערכות היחסים של בני המשפחה.

  לקבלת ייעוץ משפטי פרטני

  השאר פרטים ונחזור בהקדם   מאמרים נוספים

   נאמנויות

   על הקשר שבין חוק הנאמנות לחוק הירושה בעידן שבו תחום המשפחה והירושה מצוי באי ודאות רבה, בין היתר בשל היעדר חקיקה אחידה ופסיקה בלתי אחידה, עולות...

   המשיכו לקרוא >

   אפוטרופסויות

   אז למה לי אפוטרופוס עכשיו? המגמה הרווחת כיום בבתי המשפט, היא למנות במשורה, במקרים ספורים, אפוטרופוס לפרט. שכן אל לנו לשכוח כי מדובר בהליך המגביל כשירות,...

   המשיכו לקרוא >

   עיכוב יציאה מהארץ

   כל חופש גדול אותן מראות וסיפור שחוזר על עצמו. חופשות רבות מסתיימות כבר בדלפק משטרת הגבולות בעקבות רישום עיכוב יציאה מן הארץ של קטין שניתן לבקשת...

   המשיכו לקרוא >

   מוזמנים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

   בואו נהיה בקשר

    קידום אתרים לעורכי דין