Facebook Whatsapp

לקבלת ייעוץ משפטי פרטני

השאר פרטים ונחזור בהקדם

  נאמנויות

  על הקשר שבין חוק הנאמנות לחוק הירושה

  בעידן שבו תחום המשפחה והירושה מצוי באי ודאות רבה, בין היתר בשל היעדר חקיקה אחידה ופסיקה בלתי אחידה, עולות לא מעט סוגיות מורכבות המצריכות פתרונות יצירתיים בממשקים שבין נאמנות לירושה. הפתרון מצוי בכלי משפטי, ביצירת נאמנויות, שיש לעשות בו שימוש באופן תדיר גם שאין מדובר בהיקף נכסים עצום. למעשה מדובר, ביצירת צוואה שבה נכסי המוריש מועברים עם מותו לקרן נאמנות, וניתנים לנאמן (מחזיק הנאמנות) כללים והוראות ברורים כיצד לנהוג בנכס ובזכויות במשך שנים רבות.

  מדובר בפתרון יעיל המתאים למרבית המשפחות כשילדיהם עדיין קטינים, שכן עדיף כי עזבון בעל תכולה רחבה יועבר לידי הילדים בגיל מאוחר, ולא כאשר הם חסרי ניסיון ושיקול דעת. קל וחומר, כשההורה המעביר את הנכסים לקטינים, וההורה השני, גרושים זו מזה, ובאופן זה מבטלים את יכולתו לסחור בנכס המועבר (באמצעות לקיחת הלוואות או משכנתאות), למכרו או לאבדו, ועל ידי כך ימצאו עצמם הקטינים ללא נכסים עם הגיעם לבגרות.

  ברור כי, גם ללא חשש מההורה השני, לא מומלץ להעביר כספים וזכויות לקטינים בעודם חסרי שיקול דעת וניסיון כלכלי, שכן עלולים הם לכלותו מיידית.

  התשובה טמונה בהורשה הדרגתית על ידי הקמת קרן נאמנות לפיה הקטין יקבל את ירושתו במנות קצובות. לדוגמא : 1/4 לאחר צבא, 1/4 עם סיום הלימודים, 1/4 בגיל 30שנים ואת היתרה כעבור עשור. ניתן אף לקבוע מעין "תחנות מוסכמות" מראש לפיהן מנות אלו, יועברו אליו מעת לעת לצורך לימודים, רכישת בית, רכב וכיוב', ללא קשר לגיל היורש.

  לעיתים קיימות צוואות עם הוראות וכללים סבוכים, ודומה כי המוריש בדרך זו, לאחר מותו ממשיך ושולט בילדיו וביורשיו. תופעה זו נדונה בפסיקה וזכתה לשם "שלטון היד המתה" עוד בשנת 1973. זהו מקרה בו המוריש מצווה ומפקח על רכושו במותו, "ומחנך" את ילדיו גם לאחר מותו. לעיתים שליטה זו נובעת מתפיסת עולם לפיה המוריש מעוניין בשליטה מוחלטת גם לאחר מותו, ולא מעט פעמים, נאלצים ילדיו לפעול על פי הוראות אלו, על אף שאינן עולות עם רצונם.

  הקמת קרן נאמנות על ידי המוריש רלבנטית עבור כל גיל ולכל שלב בחייהם של היורשים. לעיתים, מוריש מעוניין לבצע "הדלגה" על דור הילדים, ולהוריש ישירות לנכדים, ועל ידי כך להבטיח את קיום רצונו במנותק מהוריהם (ילדי המוריש). בדרך זו נמנעת למעשה "זליגה" של הרכוש והנכסים לבני הזוג של הילדים, וזאת נוכח עלייה מתמדת בשיעור הגירושין. מדובר בתכנון חשוב לעתיד, ולמשרדנו יצירתיות מרובה ומתן פתרונות ה"תפורים" בדיוק למידתם של כל משפחה ומשפחה.

  עו"ד לזר בעלת מומחיות בעריכת צוואות, רישום וניהול נאמנויות, עזבונות, סיוע בסוגיות מורכבות ומשימות מיוחדות כנאמן הצדדים ולעתים אף כנאמן בית המשפט.

   

  לקבלת ייעוץ משפטי פרטני

  השאר פרטים ונחזור בהקדם   מאמרים נוספים

   הלכת השיתוף

   בואו נסתכל על כמה דוגמאות מהשטח בהן זוגות העדיפו לקבוע לעצמם את גורלם, לקחת אחריות על הקשר שלהם, ולהחיל על מערכת היחסים שלהם משטר שיתופי...

   המשיכו לקרוא >

   ניהול הון משפחתי

   השילוב הייחודי של משפחה עם בית עסק או חברה יוצר מורכבות משפטית שחשוב להקדיש לה תשומת לב מיוחדת. זאת מורכבות שתשפיע על בני המשפחה, על...

   המשיכו לקרוא >

   מוזמנים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

   בואו נהיה בקשר

    קידום אתרים לעורכי דין