Facebook Whatsapp

לקבלת ייעוץ משפטי פרטני

השאר פרטים ונחזור בהקדם

  הסכמי ממון

  כששני אנשים נכנסים למערכת יחסים כלשהי, כהורים משותפים או כבני זוג, הם מייצרים, במודע ולא במודע, מארג שלם של חובות וזכויות. חשוב מאוד להיכנס למערכת שכזאת בצורה בטוחה ומוגנת, עד כמה שרק ניתן, ומומלץ להתייעץ עם עורך דין בקיא ומנוסה כדי להימנע מהליכים משפטיים מיותרים.

  הדרך למנוע סכסוכים ומחלוקות בעתיד היא על ידי יצירת הסכמים רלוונטיים: הסכם ממון, הסכם שותפות, צוואות ועוד.

  לפעמים קורה שהצדדים נאלצים לחלק את הרכוש שנצבר במשותף בזמן מערכת היחסים, כמו דירת מגורים או נדל"ן מסוג אחר, במסגרת הליך משפטי או בהסכם גירושין, או שנדרש פירוק שיתוף ביחס לנכסים מסוג אחר כמו זכויות סוציאליות ופנסיוניות. חוק יחסי ממון בין בני זוג שחל על צדדים שנישאו לאחר שנת 1973, קובע שחלוקת הרכוש שנצבר במהלך תקופת הנישואין, תיעשה שווה בשווה. חלוקה שאיננה שוויונית תמיד תיחשב חריגה ונתונה לשיקול דעתו של בית המשפט – בסוגיית עצם החלוקה וביחס שיעור החלוקה. הסכם ממון שמורה על הסדר רכושי שונה שמוסכם על בני הזוג גובר על הדין ועל הסדרי הפסיקה הקיימים, ואותו יש לאשר בבית המשפט לאחר הנישואין.

  נעלבתם מהסכם ממון ? חבל!.

  עכשיו, אחרי שנעלבתם, הרשו לי להציג בפניכם כמה תובנות מעניינות על המושג הסכם ממון. לפעמים, כשזוג חי ביחד, ובכלל לא משנה אם אנחנו מדברים פה על זוג שמורכב משני המגדרים או זוג חד מגדרי, אם אחד מבני הזוג מעוניין בהסכם ממון והשני פחות מעוניין – נוצרת פה סיטואציה של עלבון. אז רק רגע, שנייה, בבקשה! לפני שאתם מתחפרים לכם בעלבונכם, שימו את עצמכם במקומו של בן או בת הזוג שהציעו את עריכת הסכם הממון – גם אם כל רכושו מסתכם בספה של איקאה שקיבל מסבתו, ושאלו את עצמכם – האם אתם הייתם מעזים לנהוג ברכב ללא ביטוח בתוקף? לעלות על טיסה לא ביטוח נסיעות? בדיוק ככה צריך להתייחס להסכם ממון בין בני זוג – כמסמך מנע ביטוחי שמבקש להבטיח לחמוק ממלחמות בעתיד, ואם, חלילה, תגיעו למצב של פרידה ופירוק החבילה – תעשו את זה במינימום עלויות כלכליות וללא תסבוכות משפטיות.

  אם ככה, ממה יש להיעלב?

  בעיקר מכלום ומשום דבר. בדרך כלל, כשבני זוג חיים ביחד, הם מגיעים מנקודות פתיחה ומוצא שונות. ואפילו אם הן זהות – הסכם ממון ביניהם יצפה את פני העתיד בעניין הרכוש שהם ייצברו, ויבטיח את הדרך שבה הם ייפרדו, אם זה יקרה.

  מתי הזמן הכי טוב לערוך הסכם ממון?

  הזמן הטוב ביותר לערוך הסכם ממון, לדעתי, הוא לפני שמתחתנים, ולא, לא יומיים לפני החתונה עצמה! אלא לאחר שלושה חודשי נישואין.

  ולמה דווקא אז? משום שאנחנו מבקשים לערוך הסכם שמשקף מבט מפוקח אל העתיד, מתוך אהבה ואכפתיות לבן או בת הזוג שלנו, בשלב בקשר שבו בשום אופן לא היינו רוצים לראות אותם נפגעים. זה הזמן הטוב ומלא הכנות ביותר, הזמן שדואג ומטפח את הצד השני מכל הלב.

  את הסכם הממון בונים יחד, בעזרת עורך דין מיומן שמנסח את הסכמותיכם בשפה משפטית ומעלה אותן על הכתב. אתם, בני הזוג, יוצקים את רצונותיכם אל תוך ההסכם, ותופרים, במו ידיכם, את החליפה שמתאימה לכם ביותר עבור עצמכם. אתם מחליטים מהם הנושאים שמוסכמים עליכם, ואיזה משטר רכושי אתם מעוניינים להחיל על הקשר הזוגי שלכם. זהו, זה כל הסיפור.

  אם אינכם יודעים וחסר לכם מידע כדי להגיע להחלטה המושכלת הטובה ביותר בשבילכם – זה המקום לשאול ולבדוק מה הדבר הנכון עבור כל אחד מכם. לא מדובר במצב שבו הצד ה-"עשיר" מחתים באופן פאסיבי את הצד ה-"עני" יותר, אנחנו מדברים פה על מצב של win – win situation שבו שניכם יושבים ומחליטים מה מבין ההסדרים שקבועים בחוק אתם מבקשים שיקבע במערכת הזוגית שלהם, ומה אתם מעוניינים להחריג, להוסיף, לבחון בשלב יותר מאוחר או לוותר.

  חשוב לי להבהיר: כשבני זוג שחיים יחד מחליטים להיפרד, סוגיית חלוקת הרכוש ביניהם היא הבעייתית ביותר. גם לזוג שמתחיל את דרכו עם שני שקלים בקושי – מומלץ להכין הסכם ממון שיעגן את צבירת הרכוש במהלך החיים המשותפים, וחלוקתו במקרה של פרידה.

  הסכמי טרום נישואין שכאלה, שנקראים גם הסכמים לחיים משותפים, מסתכלים קדימה, אל העתיד, ומסדירים מחלוקות שעלולות לצוץ בשעת פרידה, גירושין או פטירה, לא עלינו. בני הזוג הם אלה שקובעים בהסכם את המשטר השיתופי שיחול עליהם, ומניסיוני, מדובר אפילו  בשיתוף שיכול לעלות על פני מה שהחוק מציע. ממש חליפה שתפורה בהתאם למידותיכם.

  לקבלת ייעוץ משפטי פרטני

  השאר פרטים ונחזור בהקדם   גירושין נוספים

   חלוקת רכוש בגירושין

   לפעמים, קורה שאנשים נאלצים לחלק ביניהם את רכושם במסגרת הליך משפטי או בהסכם גירושין, ונדרש פירוק שיתוף בכמה נכסים שאותם צברו במהלך חייהם המשותפים. רוב...

   המשיכו לקרוא >

   משמורת וזמני שהות

   תחום המשמורת והסדרי הראייה עבר תהפוכות וגלגולים רבים בשנים האחרונות, ולשני המושגים האלה כבר אין שום משמעות כיום. מערכת המשפט דנה עכשיו, כשהיא מסתכלת על...

   המשיכו לקרוא >

   בקשה ליישוב סכסוך

   כחלק מתפיסת העולם שלנו – תמיד עדיף להגיע להסכם מהיר, ראוי לשמו ומכבד, לטובת הלקוחות שלנו ולטובת כל הצדדים שמעורבים. אנחנו מלווים הליכים של יישוב...

   המשיכו לקרוא >

   מוזמנים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

   בואו נהיה בקשר

    קידום אתרים לעורכי דין