Facebook Whatsapp

לקבלת ייעוץ משפטי פרטני

השאר פרטים ונחזור בהקדם

  הלכת השיתוף

  בואו נסתכל על כמה דוגמאות מהשטח בהן זוגות העדיפו לקבוע לעצמם את גורלם, לקחת אחריות על הקשר שלהם, ולהחיל על מערכת היחסים שלהם משטר שיתופי שונה ממה שחוק יחסי ממון בין בני זוג קובע:

  נ' ו- א' מתכוונים להתחתן, בשעה טובה. הם הגיעו אליי כדי לחתום על הסכם טרום נישואין, לפיו רק כשיחלפו עשרים שנות חיים משותפים וייולדו להם שלושה ילדים – תועבר מחצית הדירה שקיבלה א' מסבתה לפני החתונה, ולא רגע אחד לפני שהתנאים האלה מתקיימים. זאת דוגמה למצב שבו רכוש שמוחרג על פי חוק ואינו נכנס לרכוש המשותף של בני הזוג, אלא ניתן לבן הזוג – שלא אמור לקבל מחצית ממנו, רק לאחר מספר שנות נישואין. כלומר, אפשר להסכים על שיתוף – והכל לפי מה שבני הזוג שחותמים על ההסכם רוצים שיקרה.

  ג' ו- י' עומדים להינשא, ומבקשים ליצוק התניות אל תוך הסכם החיים המשותפים שלהם שמנוגדות לחוק יחסי ממון: הם מעוניינים לקבוע בהסכם שמועד הקרע לצורך איזון זכויותיהם יהיה מועד עזיבת הצדדים את הבית או רגע חשיפת בגידה, למשל, ולא מועד מתן הגט – שבהכרח רחוק יותר, משום שהוא כרוך בהליך של תביעת גירושין – שמתארך אפילו יותר אם אחד הצדדים מתנגד.

  ד' ו- ר' הגיעו אליי כדי לבקש לעגן בהסכם מי יהיה הבורר שמוסכם על שניהם במצב שבו יתגלעו משברים ביניהם, אדם ששניהם סומכים עליו שיסדיר את המחלוקות וימנע מהם את מרוץ הסמכויות שכרוך בהגשת תביעות.

  חשוב להדגיש: גם בני זוג בתחילת דרכם שכרגע אינם בעלי ממון כלל – מצבכם הכלכלי העכשווי אינו משנה כלל, משום שהסכם הממון מסתכל קדימה, אינו בוחן את ההווה, וממילא מעניק לבני הזוג רק זכויות שנצברו במהלך חייהם המשותפים. מובן שחוק יחסי ממון בין בני זוג אינו מאזן רכוש שנצבר לפני הנישואין על ידי אחד מבני הזוג והרכוש שאיתו הגעתם אל הקשר שייך לכל אחד מכם, ויחד עם זאת חשוב לציין בהסכם הממון שגם חובות שאיתם הגעתם אל מערכת היחסים הזוגית שייכים אך ורק לכל אחד מכם.

  הסכם ממון אינו מוכרח להיות הסכם של הפרדת רכוש מוחלטת, מה ששלי-שלי ומה ששלך-שלך, הוא אפילו יכול להיות הסכם שיתוף של רכוש שיסדיר את דרך החלוקה במקרה של פרידה. זאת נקודה חשובה משום שאנחנו רואים היום לא מעט פסקי דין שניתנו בבתי המשפט לענייני משפחה ובערכאות הערעור שבהם הוענקו לבן הזוג זכויות בנכסים ובכספים שהיו לבן הזוג לפני הנישואין או שהתקבלו בירושה.

  מהי כוונת שיתוף?

  כוונת שיתוף היא הלכה שנובעת מפסיקה שקדמה לה לפיה, בהתנהגות הצדדים, ניתן היה להסיק שהם מעוניינים לחלוק נכס שהיה שייך רק לאחד מהם – ולכן יש מקום לבחון כל מקרה ונסיבותיו הספציפיות. כוונת שיתוף יכולה להתבטא במגורים בנכס ששייך רק לאחד הצדדים ושהסכם הממון איננו מחריג, תשלום משכנתה במשותף, שיפוץ נכס מכסף משותף ועוד.

  הסכם חיים משותפים או הסכם ממון לידועים בציבור אין צורך לאשר בבית משפט, ויחד עם זאת, אם בני הזוג מעוניינים להינשא כדת משה וישראל – מומלץ להתייעץ עם עורכי דין לפני חתימה על ההסכם, משום שאז חלה עליהם החובה לאשר אותו בבית המשפט לענייני משפחה. יש שופטים שאפילו מגדילים לעשות ומוסיפים בפרוטוקול אישור ההסכם את שמות עורכי הדין שעמם נועצו הצדדים, אם הצדדים מגיעים לאישור ההסכם לבדם.

  אני ממליצה בחום לכל זוג לערוך הסכם ממון ראוי לשמו והוגן לשני הצדדים, שמכבד את כוונותיהם ורצונותיהם המשותפים. נכון, הפתרון הזה ידרוש מכם להוציא בשלב הזה סכום כסף שאולי לא תכננתם, אבל ללא ספק יחסוך מכם הרבה הוצאות בעתיד, שלווה וביטחון. כמו טוב שיש הפתעות צפויות בחיים, רק שבנושא הזה עדיף להימנע מהן, ולדאוג שהעתיד הכלכלי יהיה הרמטי, עד כמה שאפשר.

  לקבלת ייעוץ משפטי פרטני

  השאר פרטים ונחזור בהקדם   כדאי לצפות

   כאן תופיע כותרת לקידום

   לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית נולום ארווס סאפיאן – פוסיליס קוויס, אקווזמן נולום ארווס סאפיאן – פוסיליס קוויס, אקווזמן קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר, בנפת נפקט למסון בלרק – וענוף לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי קונסקטורר אדיפיסינג אלית. סת אלמנקום ניסי נון ניבאה. דס איאקוליס וולופטה דיאם. וסטיבולום אט דולור, קראס אגת לקטוס וואל אאוגו וסטיבולום סוליסי טידום בעליק. קונדימנטום קורוס בליקרה, נונסטי קלובר בריקנה סטום, לפריקך תצטריק לרטי.קולורס מונפרד אדנדום סילקוף, מרגשי ומרגשח. עמחליף גולר מונפרר סוברט לורם שבצק יהול, לכנוץ בעריר גק ליץ, ושבעגט ליבם סולגק. בראיט ולחת צורק מונחף, בגורמי מגמש. תרבנך וסתעד לכנו סתשם השמה – לתכי מורגם בורק? לתיג ישבעס.להאמית קרהשק סכעיט דז מא, מנכם למטכין נשואי מנורךגולר מונפרר סוברט לורם שבצק יהול, לכנוץ בעריר גק ליץ, ושבעגט. מוסן מנת. להאמית קרהשק סכעיט דז מא, מנכם למטכין נשואי מנורך. קונדימנטום קורוס בליקרה, נונסטי קלובר בריקנה סטום, לפריקך תצטריק לרטי.הועניב היושבב שערש שמחויט – שלושע ותלברו חשלו שעותלשך וחאית נובש ערששף.

   כאן תופיע כותרת לקידום

   לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית נולום ארווס סאפיאן – פוסיליס קוויס, אקווזמן נולום ארווס סאפיאן – פוסיליס קוויס, אקווזמן קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר, בנפת נפקט למסון בלרק – וענוף לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי קונסקטורר אדיפיסינג אלית. סת אלמנקום ניסי נון ניבאה. דס איאקוליס וולופטה דיאם. וסטיבולום אט דולור, קראס אגת לקטוס וואל אאוגו וסטיבולום סוליסי טידום בעליק. קונדימנטום קורוס בליקרה, נונסטי קלובר בריקנה סטום, לפריקך תצטריק לרטי.קולורס מונפרד אדנדום סילקוף, מרגשי ומרגשח. עמחליף גולר מונפרר סוברט לורם שבצק יהול, לכנוץ בעריר

   מאמרים נוספים

   עיכוב יציאה מהארץ

   כל חופש גדול אותן מראות וסיפור שחוזר על עצמו. חופשות רבות מסתיימות כבר בדלפק משטרת הגבולות בעקבות רישום עיכוב יציאה מן הארץ של קטין שניתן לבקשת...

   המשיכו לקרוא >

   ניהול הון משפחתי

   השילוב הייחודי של משפחה עם בית עסק או חברה יוצר מורכבות משפטית שחשוב להקדיש לה תשומת לב מיוחדת. זאת מורכבות שתשפיע על בני המשפחה, על...

   המשיכו לקרוא >

   נאמנויות

   על הקשר שבין חוק הנאמנות לחוק הירושה בעידן שבו תחום המשפחה והירושה מצוי באי ודאות רבה, בין היתר בשל היעדר חקיקה אחידה ופסיקה בלתי אחידה, עולות...

   המשיכו לקרוא >

   מוזמנים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

   בואו נהיה בקשר

    קידום אתרים לעורכי דין