Facebook Whatsapp

לקבלת ייעוץ משפטי פרטני

השאר פרטים ונחזור בהקדם

  אפוטרופסויות

  אז למה לי אפוטרופוס עכשיו?

  המגמה הרווחת כיום בבתי המשפט, היא למנות במשורה, במקרים ספורים, אפוטרופוס לפרט. שכן אל לנו לשכוח כי מדובר בהליך המגביל כשירות, משפיע על התנהלותו היומיומית של האדם, ועל כן בית המשפט תמיד ינסה למצוא פתרון פחות פוגעני שיגן על הפרט, ויאפשר לו את חופש הבחירה.

  מינוי אפוטרופוס לדין הינו כלי משפטי יעיל וחשוב המבטיח את שמיעת קולו של אדם, באופן בהיר ומרכזי, במיוחד בדיון בעניינו של פרט המתקשה באופן זמני ליתן דעתו או להביע את רצונו. יש לזכור כי הליך זה של הגבלת כשירות, משפיע על התנהלות יום יומית של אדם והשפעתו, לרוב, מכרעת על המשך חייו של אדם ואיכות חייו. מינוי זהב יוגבל בזמן, או בחלוף הסיבה בעטיה מונה האפוטרופוס (למשל: אפוטרופוס לגוף, לאחר סיום הפרוצדורה הרפואית תפקידו מסתיים).

  לעיתים, בית המשפט ממנה אפוטרופוס לדין, על מנת לקבל את עמדתו באשר לנושא מסוים, כאשר הוא סבור כי יש לתת משקל לרצונו של הקטין בדיון, או צריך מישהו שייצג אותו בהליך משפטי כלשהו, ואף לפעמים כאשר בית המשפט סובר כי עלול להיות ניגוד אינטרסים בין טובת הקטין לבין רצון הוריו, כמו במקרים של ניכור הורי חריף. עם בירור הסוגיה והדיון בה, מסתיים למעשה תפקידו של האפוטרופוס לדין, וייצוגו את הקטין יסתיים.

  במקרים של אפוטרופסות לגוף בשל הליך כירורגי רפואי, למעשה אין המטופל יכול לחוות את דעתו או רצונו לטיפול המסוים, ועל כן אחד מקרובי משפחתו, בד”כ, בן זוג, הורה או ילדים, מקבלים עבורו את ההחלטה.

  בשנת 2016, תוקן חוק הכשרות והאפוטרופסות וכעת בית המשפט חייב להגדיר ולצמצם את האפוטרופסות כך שתהיה על כמה שפחות עניינים ולכמה שפחות זמן. כבר היום בית המשפט חייב לשקול מינוי תומך החלטות בטרם ימנה אפוטרופוס.

  ההבדל בין תומך החלטות לבין אפוטרופוס נעוץ בעובדת כי תומך ההחלטה הוא מינוי מרצון (וולונטרי) של אדם המסייע לנתמך לקבל החלטות, להבין אותו ולסייע במימוש החלטותיו מול גורם שלישי, ואילו האפוטרופוס ברוב המקרים איננו מרצון. האפוטרופוס יכול להתמנות גם במקרה של היעדר שיתוף פעולה עם החסוי או אם איננו מעוניין במינוי זה. ייפוי כוח מתמשך דומה אם כן למינוי מרצון של מעין תומך החלטה עתידי אך בפועל מוענקות לו סמכויות רבות יותר.

  ישנם שלושה מסלולים:

  1. מינוי תומך בקבלת החלטות כחלק מהסכם בין האדם לתומך (דומה לייפוי כוח) למשל אני בוחר חבר קרוב או הורה לעזור לי כמתמודד בהתנהלות היומיומית.
  2. מינוי אפוטרופוס באישור בית משפט – במקרים בהם יש הליך משפטי למינוי אפוטרופוס ובית המשפט מחליט לעשות תמיכה בקבלת החלטות במקום.
  3. ייפוי כוח מתמשך הינו האח הצעיר והממושך יותר (לעיתים לנצח) של תומך ההחלטה. מדובר למעשה במסמך משפטי המאפשר לכל אדם לתכנן כיצד ייראו חייו בעתיד, כעת, כאשר הוא בשלב בו הינו בעל יכולת ומסוגלות לקבל החלטות ולבצע פעולות. תכנון זה מאפשר ודאות וניהול רצוני במקרה בו עלול האדם להגיע למצב בו לא יהיה מסוגל לנהל את ענייניו בהיבטים מסוימים או לקבל החלטות קריטיות עבור עצמו. על כן, עוד היום, ממונה מיופה כוח לבחירתו, אשר יפעל בשמו ועבורו בתחומים אותם הוא קובע בייפוי כוח. המינוי, כאמור, מתבצע עם איבוד או היעדר יכולת ומסוגלות או במתווה אותו קובע הממנה. משרדנו הוסמך על ידי משרד המשפטים לערוך ייפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות לצורך מינוי אפוטרופוס ומסמך הבעת רצון על פי החוק.

  3 סוגים של מינויי אפוטרופסות : לדין, לרכוש, לגוף.

  כאמור, האפוטרופוסים הממונים על ידי בית המשפט לחסוי הם בד”כ בן זוגו או קרובו של מי שזקוק לאפוטרופסות, וכן היועץ המשפטי לממשלה, תאגיד, האפוטרופוס הכללי או ועדת אפוטרופסות לנפגעי השואה יכולים להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס. כמובן שעל האפוטרופוס כמו כל בעל תפקיד להסכים למינויו.

  החוק קובע כי על אפוטרופוס לנהוג “כדרך שאדם מסור היה נוהג בנסיבות העניין”. האפוטרופוס נתון לפיקוח של משרד האפוטרופוס הכללי, ועליו להגיש לו דוחות תקופתיים מיוחדים המפרטים מה נעשה למען החסוי, מה מצבו, ומה מצב רכושו.

  לקבלת ייעוץ משפטי פרטני

  השאר פרטים ונחזור בהקדם   מאמרים נוספים

   ניהול הון משפחתי

   השילוב הייחודי של משפחה עם בית עסק או חברה יוצר מורכבות משפטית שחשוב להקדיש לה תשומת לב מיוחדת. זאת מורכבות שתשפיע על בני המשפחה, על...

   המשיכו לקרוא >

   עורך דין הסכם ממון

   ועכשיו אחרי שנעלבת הרשו לי להציג בפניכם מספר תובנות מעניינות על המושג הסכם ממון. לעיתים, כשזוג חי יחדיו (בין אם מדובר בסטרייטים או בחד מיניים)...

   המשיכו לקרוא >

   נעלבת מהסכם ממון?

   ועכשיו אחרי שנעלבת הרשו לי להציג בפניכם מספר תובנות מעניינות, על המושג הסכם ממון. כשזוג חי יחדיו (בין אם מדובר בסטרייטים או בחד מיניים) לעיתים...

   המשיכו לקרוא >

   מוזמנים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

   בואו נהיה בקשר

    קידום אתרים לעורכי דין